Sinipaidat palaavat pelien äärelle
Sinipaidat palaavat harjoitusotteluiden pariin jo tämän vuoden puolella. Marraskuussa alkanut harjoittelukausi on ollut tähän mennessä pallokosketuksen hakemista ja uusien pelaajien kartoitusta. Marraskuussa alkaneissa harjoituksissa on menty tähän mennessä lähes avoimella try-out periaatteella. ”Vasta tammikuussa harjoituksissa aletaan mennä tosissaan. Nyt on haettu pallotatsia ja ajettu uusia pelaajia porukkaan mukaan”, kertoo päävalmentajaksi valittu Mika Suonsyrjä. Kaikki edelliskauden pelaajat eivät vielä ole palanneet harjoitusten pariin, joten vasta tammikuu näyttää mihin suuntaan joukkueessa ollaan menossa.
Puitteet ovat TamU-K:lla olleet kunnossa, sillä harjoituspaikkana on käytetty Nokian Pitkäniemessä sijaitsevaa uutta tekonurmihallia. ”Kiitokset lähtevät NoPSin suuntaan tästä avoimuudesta, jotta pääsimme Nokian halliin. Harjoitusolosuhteet ovat erinomaiset verrattuna aikaisempiin kausiin.”
Edustusjoukkueen ensimmäinen harjoitusottelu pelataan TPV:n A-junioreita vastaan 13.12. klo 16.15 lähtien TESC:n eli Pirkkahallin C-hallissa. Lisäksi TamU-K osallistuu toista kertaa järjestettävään Nelosen talvisarjaan, sekä hallipalloiluksi Tampereella menevään Suomen Cupiin. Näistä on tulossa lisätietoa lähitulevaisuudessa.
Edustuksen testipelaajia voi nähdä jo huomenna TESC:n C-hallissa, kun Kakkosjoukkue vahvistettuna muutamalla edustuksen testipelaajalla pelaa LaPron kanssa harjoitusottelun aamulla klo 8.00 lähtien.