Kotiavauksessa PiPo-79 vastassa

TamU-K kohtaa lauantaina sarjakauden ensimmäisessä kotiottelussaan Pispalan Ponnistus -79:n. Ottelu pelataan Kaukajärven tekonurmella kello 15.30 alkaen. Sinipaitojen tavoitteena onkin ottaa avausvoitto sarjassa, sillä avauskierroksen tasapeli koettiin joukkueen sisällä suureksi pettymykseksi.

Avauskierroksella Pelikasseille 3-2 tappion kokenut PiPo ei kuitenkaan tule olemaan helppo vastustaja. Vitosessa rutinoituneella joukkueella on kaikki mahdollisuudet viedä pisteet sinipaitojen nenän edestä. Yleisön tuki on kuitenkin TamU-K:n puolella ja tulee olemaan yksi ottelun kulmakivistä.

Sinipaitojen manageri Antti Pettinen toivoo TamU-K:lle hyvää alkua.

”Toivottavasti kotiyleisö antaa meille sen saman tuen, minkä olemme tähänkin asti saaneet. Varmasti tulossa on lämminhenkinen tapahtuma, huhujen mukaan makkaraakin on tarjolla. Lupaan tehdä fläppitaulullakin pari kuviota yleisön viihdyttämiseksi.”

”Kuten TaPa-ottelussa nähtiin, jokainen joukkue haluaa nimenomaan kohdata meidät parhaimmillaan. Tämä on kyllä pelkästään positiivinen asia, sillä kovat pelit kehittävät ja ovat myös hyvää viihdettä – ja niitä on myös hauskempi pelaajana pelata! Huomenna meidän täytyy olla alusta asti hereillä, ettei edellisen ottelun katastrofialku toistu. Tähän toivon erityisesti kokeneiden pelaajien vastuunottoa ja esimerkkiä.”

Vaikka joukkueen poissaolotilanne alkaa edellisen viikon jäljiltä pikkuhiljaa helpottamaan, on sivussa olevia pelaajia silti reilusti. Viime viikolla nilkkansa loukannut Youcef Chemlal on varmasti poissa kokoonpanosta. Lääkärin tutkimukset osoittivat, että loukkaantuminen oli pelättyä lievempi, joten mies nähdään jo kesäkuussa tositoimissa. Lisäksi varmaksi poissaolijaksi voidaan laskea pitkäaikaispotilas Jura Tapiainen (selkä). Myöskin Antti Kääriäinen on poissa kokoonpanosta, mutta mies palaa jo ensiviikolla takaisin harjoitusrinkiin varvasmurtuman jäljiltä. Sairastupalaisten lisäksi Martti Pelttari ja Juha Pietilä eivät ole managerin käytettävissä tässä pelissä.

Pelaajaringissä on runsaiden poissaolojen myötä myös kaksi uutta miestä. Kolmatta viikkoa joukkueen mukana reenanneet ja LaPro ottelussa testissä olleet Alaa Adeeb, sekä Nawar Karikuss liittyvät nyt myös virallisesti TamU-K:n pelaajarinkiin. Alaa on molempijalkainen ja erittäin liikkuva laitapuolustaja ja Nawar pääpelivoimainen ja ketterä hyökkääjäpelaaja. Molemmat pelaajat ovat käytettävissä jo tässä ottelussa.

”Joukkueessa nähdään mahdollisesti pari uutta pelaajaakin kokoonpanossa. Hienoa, että seurajohto antoi mahdollisuuden näihin hankintoihin. Ala ja Nawa on molemmat hyviä pelaajia ja ovat jo reenanneet meidän kanssa muutaman viikon, joten joukkuekin on tuttu. Uskon että uudetkin kaverit ovat valmiita peliin jos kutsu käy.”

Tervetuloa kannattamaan Sinipaidat voittoon!