Edustusjoukkueen taustavoimiin joukkueenjohtaja ja lisäapua puolustuslinjaan
Sinipaitojen taustajoukot vahvistuvat joukkueenjohtajalla, kun mittavan peliuran alasarjoissa tehnyt Sami Koivula liittyy edustusjoukkueen ”jojoksi”. Lisäksi Sinipaitojen puolustuslinja saa tutun täydennyksen kakkosjoukkueesta, kun Osku Airesto liittyy täydennysmiehenä edustuksen mukaan.
Koivula kertoo istuneensa jo Tampere Unitedin liigakausina suurimman osan kotipeleistä kausikorttilaisena katsomossa. ”Nyt kun seurassa on kova tekemisen meininki, oli oikeastaan lyhyellä varoitusajalla helppo suostua pyyntöön – vaikka vaimo ei tästä vielä kotona tiedäkään. Rakentumassa on neloseen kova nippu. Yhden ennakkosuosikin paineita emme voi ravistaa niskasta, mutta tiedossa on että pelit pelataan kentällä”, toteaa jämptinä miehenä tunnettu Koivula.
Koko talven edustusjoukkueen harjoituksissa kakkosmaalivahtina toimineen Koivulan taustalta löytyy vankka kokemus alasarjoista ja jalkapallosta yleensä, sillä pelejä 4–6-divareissa edellisten vuosien ajalta on kymmeniä. Ilveksen junioritoiminnasta pelaajauran alkunsa saanut maalivahti vartioi vielä viime kaudella maalia Urjalan Palloseurassa, ja tällä kaudella pelejä tulee todennäköisesti Sinipaitojen kakkosjoukkueessa.
Tähän asti vaihtelevaa jojorulettia pyörittäneiden Sinipaitojen päävalmentaja Mika Suonsyrjä on rekrytoinnista mielissään: ”Sami on erittäin mukava ja helposti lähestyttävä persoona. On hienoa, että hän lähti mukaan vetämään tätä projektia. Jahka hän pääsee kunnolla sisään, niin itseltä jää enemmän energiaa ydinasioihin.”
Myös pelaajapuolelle tulee täydennystä, kun kakkosjoukkueen rinkiin viime kauden päätteeksi omasta tahdostaan tiputtautunut Osku Airesto nostetaan toistaiseksi edustuksen pelaavaan miehistöön. Noston taustalla ei kuitenkaan ole NePa-matsissa vaihtoon tulleen Jan Irjalan loukkaantuminen. Lähipäivien harjoitukset näyttävät, onko jätti sivussa pidempään vai selvittiinkö säikähdyksellä.
”Meidän loukkaantumiset ovat keskittyneet puolustajiin, ja Otto Pitkäsen lähdettyä pitkälle työreissulle ulkomaille tarvitsimme väkisin lisävoimaa. Osku on kaikille tuttu pelaaja ja olisi mahtunut jo alkuperäiseen joukkueeseen. Hienoa että hän lähtee paikkaamaan”, toteaa tyytyväinen päävalmentaja.
Itse pelaaja on innoissaan tilaisuudesta: ”Tämä on hieno tilaisuus päästä täydentämään kiinnostavaa joukkuetta sekä harjoittelemaan hyvin ja vieläpä tutussa porukassa. Odotan innolla myös uusien pelimiesten tapaamista.
Airesto ja Koivula nähtäneen molemmat toimissa, kun Sinipaidat kohtaavat Suomen Cupin nejännen kierroksen ottelussa liigatason IFK Mariehamnin 19.3. Pirkkahallissa. Myös Irjalan suhteen ollaan vielä toiveikkaita.




