Nousukarsinnat alkavat, TamU-K – FC PaPo sunnuntain jännitysnäytelmä
Sinipaidat pelaavat sunnuntaina tähän mennessä kauden tärkeimmän ottelunsa, kun nousukarsinta vihelletään käyntiin. TamU-K:n vieraaksi saapuu Pyynikin Urheilukentälle Parkanon Ponteva, joka selvisi nousukarsintoihin Kutosen 5. lohkosta. Ottelu pelataan sunnuntaina iltavalaistuksessa alkaen kello 19.00. Panoksena ottelussa on paikka nousukarsintafinaaliin, joka pelataan seuraavan viikon viikonloppuna. Karsintafinaalin voittaja juhlii kauden päätteeksi nousua Vitoseen.
Manageri Pettisen katse on tuntemattomasta vastustajasta huolimatta, tai ehkä juuri siksi, omassa pelaamisessa:
”Vastustaja PaPo on hieman tuntemattomampi, vaikka olemmekin hieman tietoja heistä saaneet. Tässä mielessä olemme pitkälti samassa tilanteessa kuin kauden ensimmäisellä puoliskolla. Varmaa on ainoastaan se, että mikään heikko joukkue ei sieltä tule vastaan – ovathan he pelanneet tuloksienkin perusteella todella hyvän syyskierroksen. ”
”Vastustajaa tärkeämpää on, että me keskitymme omaan tekemiseemme ja teemme työmme niin hyvin kuin osaamme, silloin meitä on todella vaikea voittaa. Koko joukkueen on keskityttävä tekemään töitä yhdessä ja yhteisen tavoiteen eteen, täysillä ja loppuun saakka. Olemme saaneet kauden aikana hyvää oppia siitä, miten käy kun keskittyminen herpaantuu tai kun otteluun lähdetään hieman heikommalla keskittymisellä. Nämä ratkaisuottelut voittaa se joukkue, joka haluaa voittoa enemmän. Tasoerot kun ovat varmasti hyvin pienet.”
”Pääsemme otteluun hyvästä asetelmasta, kun ainakin tällä haavaa lähes kaikki pelaajat ovat käytettävissä. Tietysti hieman ohuelta näyttää puolustuspään vaihtoehtojen suhteen Aholan ja Wilenin poissaolojen vuoksi, mutta onneksi ringissä on korvaajia, jotka ovat poissaolijoiden pelipaikkaa pelanneet.”
Sinipaidoilla ei ole tässä ottelussa mitään muuta tavoitetta, kuin jatkopaikka. Pyynikki on osoittautunut Sinipaidoille hankalaksi pelipaikaksi, mutta nyt siihen on pakko tulla muutos. Tällä hetkellä kuitenkin varmaa on vain se, että sunnuntaina yhdeksältä jompikumpi joukkueista joutuu pettymään kovien tavoitteiden edessä. Toivomme ja uskomme, että pettyvä joukkue matkaa pelin jälkeen Parkanoon ja Sinipaidat jäävät valmistautumaan seuraavana viikonloppuna pelattavaan karsintafinaaliin.
Otteluun on vapaaehtoinen pääsymaksu, jonka voi käydä maksamassa stadionin sisällä olevalle myyntipöydälle. Voit myös liittyä Tampere Unitedin kannattajat ry:n jäseneksi (25 euroa) tai kannatusjäseneksi (100 euroa) samaisella myyntipöydällä.
TERVETULOA kannattamaan Sinipaidat kohti ylempiä sarjoja!




